Sæson-afslutning i fængslet
Svenstrup-Godthåb Husmoderforenings formand, Birte Nørgaard takker for en god sæson, som blev afsluttet med en sommertur til Statsfængslet i Horsens.
På vej til Horsens var der kaffepause ved Ejer Bavnehøj på rastepladsen ved tårnet, som er rejst i anledning af Genforeningen i 1920. Nogle tog trapperne op i tårnet og nød udsigten derfra, andre nød kaffen og udsigten fra rastepladsen.
I Horsens Statsfængsel var der guidet rundvisning, hvor vi blev ført tilbage i tiden både indenfor fængselsvæsenet og samfundsudviklingen. Vi mødte også nogle tidligere fanger og kunne følge flugtkongen Carl Lorentzens flugtrute.
En lækker frokostbuffet blev nydt i Stensballegård Golfklub, inden turen atter gik mod Svenstrup. En rigtig god tur i et dejligt sommervejr.
Programmet for næste sæson er under udarbejdelse og byder blandt andet på nogle lokale arrangementer: Besøg hos Lund Thomsen og besøg hos Bantex.
Bestyrelsen siger stor tak til vore annoncører også tak for den store opbakning fra vore medlemmer. Sluttelig ønsker formanden alle en rigtig god sommer og på gensyn i august.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.