Nordjylland

- Sæt porno på skoleskemaet

Sexologi-professor mener, at unge skal have hjælp til at skelne mellem sex og porno

Arkivfoto
Arkivfoto

NORDJYLLAND: Blomsterne og bierne. Sex, Kondomer og p-piller.

Skolebørn får seksualundervisning i skolen, men der skal også porno på skoleskemaet.

Det foreslår professor i sexologi ved Aalborg Universitet, Christian Graugaard, fortæller DR Nordjylland.

- I stedet for at seksualundervisningen bliver sådan noget kedeligt, teknisk noget, hvor man ruller kondomer på en agurk, så vil jeg gerne have, at vi uddanner de unge til at være kritiske forbrugere, så de møder pornografien med en vis refleksion og kritisk distance, siger han.

Skelne mellem sex og porno

Ifølge en nordisk undersøgelse fra 2006 har 99 procent af teenagedrenge og 86 procent teenagepiger set porno.

Og de ser det altså uanset om forældre vil det eller ej, så derfor bør de unge også rustes til at skelne mellem sex og porno, mener Christian Graugaard.

Ellers risikerer de at oversætte pornoens billeder 1:1 til deres eget sexliv, siger professoren.

- Og det er jo opskriften på knækkede nakker og skuffelser, hvis man tror, man kan det, siger Christian Graugaard til DR Nordjylland.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden