Sport

Sagosen er månedens spiller

Aalborg Håndbold-stjernen kåret af det europæiske forbund

Sander Sagosen er blevet kåret som månedens spiller i Europa. her ses han i aktion i onsdagens kamp mod BSV. Foto: Lars Pauli
Sander Sagosen er blevet kåret som månedens spiller i Europa. her ses han i aktion i onsdagens kamp mod BSV. Foto: Lars Pauli Lars Pauli

WIEN: Aalborg Håndbolds norske stjerne Sander Sagosen viste onsdag aften i sejren mod BSV, hvor vigtig han er for holdet, og torsdag blev han hædret for sine præstationer for Norge i Januar.

Det europæiske håndboldforbund (EHF) har nemlig kåret nordmanden som månedens mandlige spiller i januar, efter han var en af de toneangivende spillere, da Norge sikrede sig et historisk VM-sølv.

- At blive månedens spiller i Europa er en stor ære for mig, siger Sander Sagosen, der også kom på VM’s All Star-hold som venstre back.

- Det er gået rigtig godt den seneste måned - både for Norge og for mig selv, og jeg ser denne pris som et resultat af landsholdets fremgang og store arbejde de seneste år.

Sander Sagosen fik rødt kort i Aalborg Håndbolds semifinale ved Final4 i weekenden, hvor holdet fik store klø af Skjern, og han var tydeligvis frustreret ovenpå en omgang sygdom efter hjemkomsten fra VM i Frankrig.

- Det tog mig en uges tid at komme over det, men nu er jeg frisk og klar til mange kampe, siger han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden