Coronakrisen: Nu får vi færre bus- og togafgange
Nordjyllands Trafikselskab tager konsekvensen af, at nordjyderne bliver hjemme
NORDJYLLAND: Coronavirus sniger sig ind over alt, og nu får det også konsekvenser for den offentlige trafik i Nordjylland. For i takt med, at nordjyderne forskanser sig derhjemme, er der markant færre, som bruger den kollektive trafik.
Nordjyllands Trafikselskab varsler derfor markant færre afgang fra mandag 23. marts - og måske allerede fra fredag 20. marts.
Det oplyser Mette Henriksen, kunde- og salgschef i NT.
- Vi er i samråd med regionen og kommunerne i fuld gang med at tilpasse køreplanerne. Planen er, at der i slutningen af denne uge vil være reducerede køreplaner, siger Mette Henriksen. Hun understreger dog, at planen er at opretholde tilstrækkeligt med tog- og busafgange i myldretiden, så der er transport at få for de mennesker, der stadig er nødt til at arbejde væk fra hjemmet - det vil sige alle de ansatte, som midt i denne krisetid har livsvigtige funktioner, der er til gavn for det store fællesskab.
- Vi skal sikre, at ansatte på sygehuse, plejehjem og så videre kan komme på arbejde, forsikrer Mette Henriksen.
Allerede mandag kørte en lang række skolebusser i Nordjylland i garage, da regionens skoler lukkede for andet end nødpasning. Derudover er der i Region Nordjylland og landsdelens 11 kommuner flere hundrede busruter med hver sin køreplan. Hvordan de helt konkret kommer til at køre i den nærmeste fremtid, er endnu ikke helt på plads.
- Men det kommer nok til at minde om de køreplaner, vi kender fra lørdag og søndag - og så med mere kørsel i myldretidstrafikken, siger Mette Henriksen.
Hun oplyser, at NT hele tiden opdaterer om aflysninger og nye køreplaner på sin hjemmeside, som er nordjyllandstrafikselskab.dk - og derudover bliver oplysningerne også hele tiden opdateret på rejseplanen.dk.
Læs om NT's coronahåndtering her
Indstigning i midten
NT indførte allerede i slutningen af sidste uge ny procedure for de passagerer, som skal med busserne.
Buspassagerer skal nu gå ind i busserne via midter- eller bagdøre for at skåne chaufførerne. Her kan man tjekke ind med Rejsekort og Pendlerkort. NT oplyser, at det stadig er muligt at betale kontant - men i det tilfælde med lige penge, så det ikke er nødvendigt med pengeveksling.
Førerløst farvel
Det er ikke kun de velkendte bus- og togruter, der er påvirket af den tilspidsede situation, som coronavirus har kastet Nordjylland - og hele verden - ud i.
I Aalborg Ø er kørslen med de nye, selvkørende busser, som blev skudt i gang for mindre end to uger siden, allerede indstillet.
- Vi har valgt at indstille kørslen, fordi det blev en udfordring at holde den nødvendige afstand mellem passagererne i sådan en lille bus, oplyser kommunikationsdirektør Anne Rose Simonsen fra selskabet Holo, som står for driften af de førerløse busser.
- Vi vil være på den sikre side. Vores målgruppe i Aalborg Øst er ret meget ældre og folk med mobilitetsproblemer, og det er jo en særlig risikogruppe, pointerer Anne Rose Simonsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.