SAS åbner rute fra Aalborg til Oslo
To dage efter at Norwegian besluttede at drosle ned på sin tilsvarende rute, går SAS den modsatte vej
AALBORG: Netop som Norwegian har meddelt, at selskabet overvejer at neddrosle eller helt lukke sin flyrute mellem Aalborg og Oslo, meddeler SAS, at det vil åbne en ny helårsrute mellem de to byer. Det skal ske, når sommerfartplanen træder i kraft 30. marts næste år.
Den nye rute får tre ugentlige dobbeltafgange: tirsdag, torsdag og søndag. Den vil blive betjent af fly med plads til mellem 160 og 190 passagerer.
- Vi er meget glade for, at SAS har valgt at starte den rute. Ikke mindst fordi ruten åbner på præcis det tidspunkt, hvor Norwegian vil skære ned på sin Oslo-rute, siger lufthavnsdirektør Søren Svendsen, Aalborg Lufthavn.
- Med de afgangsdage vil ruten passe rigtig godt til miniferier. Jeg tror, at mange nordmænd vil benytte den til at tage en forlænget weekend i Nordjylland, tilføjer Søren Svendsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.