Sejlture og krabbevæddeløb
Du kan få en smagsprøve på det maritime liv i en række danske havne landet over på lørdag
Opdateret kl. 19:18
AALBORG: Lørdag 10. juni markerer over 70 havne i Danmark Havnens Dag ved at slå dørene op og servere en overflod af gratis prøvesmagninger på det maritime liv.
I Nordjylland åbner 12 havne deres døre, heriblandt Aalborg og Egense, og giver adgang til alt det, der er sjovt på og i vandet og på havnen.
Og det er gratis at deltage i alle aktiviteterne.
Formålet med Havnens Dag er at vise havnenes herligheder frem og måske give gæsterne lyst til bruge de danske havne meget mere.
I Aalborg tilbyder Sejlklubben Limfjorden, der holder til i Vestre Bådehavn, interesserede at komme på sejltur eller besøg ombord på en af klubbens både, og i Egense kan man stifte bekendtskab med stand up-paddling og kitesurfing, ligesom børnene kan fange krabber til krabbevæddeløb.
Man kan på https://www.vildmedvand.dk/find-din-vild-vand-havn/ finde alle aktiviteterne under de enkelte havne.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.