Selvforsvarsleg på japansk

Til at tage sig af træningen har man 25 instruktører, der ikke alene er inde i det tekniske, men også den kultur, som selvforsvarssporten har sin rod i.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Kaj Skov demonstrerer, hvordan man afværger slag mod ansigtet Foto: Flemming Møller Nielsen

Hver tirsdag og torsdag sidst på eftermiddagen og først på aftenen genlyder Aalborg Selvforsvars- og Ju-jitsu Klubs lokaler ved Vesterkærets Skole af begejstrede barnestemmer. De leveres af 26 børn i alderen 8-12 år, der er i gang med at lege sig ind i den japanske selvforsvarskunst under kyndig vejledning af de to instruktører Kaj Skov og Erik B. Jensen. Mens de medbragte forældre hygger sig sammen i klubbens opholdsstue, tumler børnene begejstrede rundt på det måtteklædte gulv, hvor man kan kaste hinanden, uden at det gør ondt. Dagens træning indledes altid med en grundlæggende opvarmning i form af en løbetur og forskellig smidighedsøvelser, hvorefter selve træningen går i gang. Og i henhold til japansk tradition med respekt for autoriter og mødetider, bliver de børn, der kommer for sent, "straffet" med ikke under 10 armstræninger, inden de kan slutte sig til de øvrige. Ju jitsu er en japansk foreteelse, og det betyder, at der er faste ritualer, der skal overholdes. Således træder alle eleverne ind i træningssalen med et buk, og det gentager sig, når man efter træningen forlader lokalet. Træningen indledes desuden med en hilsen, og når der tælles, så foregår det ofte på japansk. Aalborg Selvforsvars- og Ju Jitsuklub har 400 medlemmer, hvoraf de fleste træner på klubbens hovedadresse, Skydebanevej 1 ved Vesterkærets Skole, mens de øvrige træner i afdelingerne på henholdsvis Nibe og Herningvejens Skole. Til at tage sig af træningen har man 25 instruktører, der ikke alene er inde i det tekniske, men også den kultur, som selvforsvarssporten har sin rod i. - Vi har medlemmer i alle aldre fra 5 til 64 år, forklarer Erik B. Jensen, der foruden at være instruktør også er klubbens kasserer. Han kan glæde sig over, at mere end halvdelen af medlemmerne er børn. Således er der omkring et halvt hundrede børn fordelt på to hold i aktion de nævnte dage. Hvem er det så, der går til jiu-jitsu? Det er ifølge Erik Jensen børn, der ikke rigtig trives med de traditionelle holdspil, men også børn, der har lyst til at lære, hvordan man kan forsvare sig. - Omkring en tredjedel af vore medlemmer er piger, og heraf er der en del teenagere, der ansporet af forældrene møder op for at lære, hvordan man i en snæver vending kan forsvare sig, fortæller Erik Jensen, idet han henviser til aldersgruppens gryende færden i nattelivet. Klubben deltager ikke i nogen form for turneringer, men en gang årligt i forbindelse med Kristi Himmelfartsdag afholder man en slags eksamen i det fri, hvor eleverne i naturen bliver udsat for angreb, og så skal vise, hvad de har lært.