Gundersted

Send flere græskar

Græskarudskæring populær i Gundersted

Flere end 50 børn, unge og barnlige sjæle troppede i weekenden op i Gundersted Købmandsgård og gav sig i kast med de mest finurlige græskar-udskæringer. Privatfoto
Flere end 50 børn, unge og barnlige sjæle troppede i weekenden op i Gundersted Købmandsgård og gav sig i kast med de mest finurlige græskar-udskæringer. Privatfoto

GUNDERSTED: - Vi kan slet ikke få armene ned. Vi havde håbet, at der måske vil komme en 20 stykker, men allerede kl. 10.30 måtte vi sende bud til vores fjernlager i St. Ajstrup Brugs efter flere græskar.

Sådan lyder det fra "overheks" Sanne Gade, efter at Gundersted Købmandsgård i weekenden havde "kæmpesucces" med at invitere til kreative græskar-aktiviteter.

Flere end 50 børn, unge og barnlige sjæle troppede op og gav sig i kast med de mest finurlige græskar-udskæringer, og i alt blev der i dagens løb kreeret 30 græskar - det ene mere uhyggeligt end det andet.

De udskårne græskar vil i de kommende dage pynte foran butikken i Gundersted, inden det fredag afsløres, hvem der bliver vinder af årets lokale græskar-konkurrence.

Også til den tid kommer uhyggen i øvrigt til at sætte sit præg på Gundersted. Dr. Død, alias Helle Just, byder på bloddryppende smagsprøver og Slimkongen Anders Green inviterer på Græskarbowling.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden