Sikker sejr til Fortuna
Vendelboerne får begrænset modstand i 3F Ligaen
Opdateret kl. 18:18
BALLERUP: Fortuna Hjørring er fortsat ubesejret efter de 10 første spillerunder i 3F Ligaen. Lørdag eftermiddag hentede vendelboerne den niende sejr, da BSF tabte 0-4 på eget græs til de forsvarende danske mestre og pokalvindere.
Tamires åbnede scoringen for gæsterne i det ottende minut, og efter en halv times spil blev brasilianeren dobbelt målscorer for Fortuna. Umiddelbart efter sendte Caroline Møller Hansen den tredje scoring i kassen, og efter en lille times spil stod Sarah Dyrehauge for kampens sidste scoring.
- Vi spillede egentlig en fin kamp. I forhold til den seneste kamp mod Athletic Bilbao i Champions League havde vi syv ændringer, så det er ret stærkt, at vi kan køre herover og holde samme høje standard, fortæller cheftræner Brian Sørensen, der dog også kan berette om malurt i bægeret.
- Desværre kom Karoline Smidt til skade med knæet. Hun blev hentet med ambulance, så det var et skår i glæden. Der er blevet lavet røntgenbilleder, og der var ikke noget at se, så det tyder heldigvis på, at det ikke er vanvittig alvorligt, men nu må vi afvente en scanning, siger Brian Sørensen.
Vendelboerne må på trods af sejren tage til takke med en øjeblikkelig andenplads i tabellen. Rivalerne fra Brøndby fører rækken i kraft af en bedre målscore.
Næste opgave for Fortuna Hjørring er en hjemmekamp mod Skovbakken, der spilles lørdag 29. oktober.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.