Silobrand har spredt sig
Risiko for støvgaseksplosion - nabosiloen står i flammer
Opdateret 12. maj 2022 kl. 13:54
THISTED: Kl. 01 natten til tirsdag fik Beredskabet i Thisted styr over den brand, som var udbrudt i en spånsilo på NJA Furniture på Håndværkervej 2 i Nors.
Men beredskabet er nu igen rykket ud til NJA Furniture.
- Nu er der desværre ild i siloen ved siden af den, der var ild i, i går. Jeg vil tro, at en glød er kommet ind i siloen via en transportør, siger indsatsleder Lars Bjørndal fra Beredskabet i Thisted Kommune.
- Selvom vi mente, vi havde tjekket af, har vi ikke gjort det godt nok, konstaterer han.
Lars Bjørndal fortæller, at der er fem gange så mange træspåner i den silo, der nu er brudt i brand.
- Vi er ved at sætte stiger op, og har tilkaldt en mammutsuger, som kan suge spånerne ud, tilføjer han.
Der er en langt større risiko ved den aktion, beredskabet nu er i gang med.
- Der er risiko for en støvgaseksplosion. Det brænder på samme måde som røggasser og andre brændbare gasser, og der skal kun en glød til at få det til at sprænge i luften, forklarer Lars Bjørndal.
Opdateres
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.