Sjov forestilling om alvorligt tema
Farshad Kholgi besøger Hadsund med komedie
HADSUND: Næppe har "Czardasfyrstinden" sunget sin sidste operette-arie i Hadsund, før Teaterkredsen Mariagerfjord er klar med et nyt teatertilbud i Hadsund Kulturcenter.
Onsdag 5. oktober kan det lokale teaterpublikum opleve Farshad Kholghi med komedien "Kan du sige rødgrød med fløde?".
Farshad Kholghi flygtede fra Iran som 13-årig og beskriver i sin nye forestilling sin personlige oplevelse af mødet med Danmark.
Publikum ser episoder fra året 1979, hvor Farshad sidder i klasselokalet i Iran, forgabt i sin smukke lærerinde. Fra 1984, da Farshad og hans mor sidder på Rødby Færge - på flugt fra det iranske præstestyre. Og noget af det første, der møder den unge Farshad i Danmark er en flink mand, der spørger: "Kan du sige: Rødgrød med fløde?"
Farshad Kholgis oplevelser er i forestillingen sat ind i en dramatisk ramme med masser af humor - og selvkomponeret musik - og berører på en underholdende måde et tema, som desværre ikke er blevet mindre aktuelt, siden Farshad Kholgi og hans mor flygtede til Danmark for mere end 30 år siden.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.