Skiold samler sig i Sæby
Maskinfabrikkens lager i Ikast flytter til hovedsædet i Sæby
SÆBY: Virksomheden Skiold A/S samler de to nuværende danske lagre i Sæby. Virksomheden har hovedsæde i Sæby, men har samtidig et lager i Ikast, som nu flytter til Sæby.
Virksomheden, som leverer løsninger og projekter indenfor blandt andet foderproduktion, samler de to lagre for at kunne arbejde mere effektivt og udnytte de stordriftsfordele, det vil føre med sig kun at have ét fælles lager.
Syv lageransatte på lageret i Ikast er tilbudt tilsvarende stillinger i Sæby, mens virksomhedens øvrige personale i Ikast bliver, hvor de er.
- Vi har omkring 60 medarbejdere i vores afdeling i Ikast, som arbejder med salg, projekter, udvikling og service og montage af produkter indenfor staldmekanisering til svineproducenterne. For dem sker der ingen ændringer, siger adm. direktør Samuel Waldorph i en pressemeddelelse.
Skiold A/S har desuden afdelinger i Sverige, Frankrig, Rusland, Ukraine, Polen, Australien og Kina
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.