Skive løb med Elton John
Elton John droppede Frederikshavn og spiller nu i Skive 22. juni
Opdateret kl. 10:11
FREDERIKSHAVN: Det var Skive og Foreningen Kultur i Midt, der overhalede Arena Nord indenom og sikrede sig den eneste koncert på dansk grund i år med verdensstjernen Elton John.
Som tidligere omtalt var Arena Nord langt fremme med planerne om at præsenterede den britiske verdensstjerne ved en udendørskoncert på Frederikshavn Stadion 25. juni, men bedst som Per Malmberg & Co var klar til at skrive under på en kontrakt, var fuglen fløjet.
Elton John spiller i stedet i parken på Resenlund i Skive lørdag den 22. juni.
Det skriver Skive Folkeblad.
En af hovedaktørerne bag den nystartede Foreningen Kultur i Midt er Knud Bjerre, musikkøbmand, der blandt meget andet er kendt for Skive Festival og forpagtningen af Skive Teater.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.