Mariager

Skoleelever på fabriksbesøg

Aage Vestergaard Larsen i Mariager fortalte om plastgenbrug

Elever fra Juelsminde Skole besøgte Mariager-virksomheden Aage Vestergaard Larsen. Privatfoto
Elever fra Juelsminde Skole besøgte Mariager-virksomheden Aage Vestergaard Larsen. Privatfoto

MARIAGER: Aage Vestergaard Larsen havde forleden besøg af en 8. klasse fra Juelsminde, som i et stykke tid har arbejdet med projektet ”Hold havet fri for plast”, hvor de blandt andet har indsamlet plast, der skulle genanvendes.

Derfor kontaktede skolen Mariager-virksomheden, som er en af landets førende virksomheder inden for den branche, for at høre, om eleverne måtte komme forbi for at aflevere det indsamlede plast og samtidig få en rundvisning på fabrikken. Det måtte de selvfølgelig meget gerne.

- For os i Aage Vestergaard Larsen er det en naturlig del af vores hverdag også at undervise og hjælpe de yngre skoleårgange med viden om, hvor vigtig genanvendelse af vores plast er for miljøet, siger Franz Cuculiza, som er administrerende direktør i virksomheden i en pressemeddelelse.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden