Skovens dag og skovens tilbud
Et væld af muligheder for brug af skov og natur præsenteret for over 400 skovtursgæster i Uhrehøje Plantage
FARSØ: Kun svampesamlerne manglede - ellers var alle, der på nogen måde bruger Uhrehøje Plantage, repræsenteret, da ikke mindre end 18 foreninger og organisationer viste frem og gav prøver på skovaktiviteter søndag.
Det var sjette år, skovens dag blev markeret i den kommunale skov, og det hidtil største antal deltagere både til at vise frem og til at arrangere.
Mange af skovbrugerne fandt sammen, da Vesthimmerlands Kommune truede med at sælge skoven, og det sammenhold holder godt ved.
På den ene side viser brugerne frem og giver smagsprøver, på den anden side er det en fantastisk mulighed for at møde hinanden og få forståelse for, hvad alle de andre laver i skoven lige fra hjemmeværnsøvelser til overnatning i hængekøje, jagt på skjulte skatte eller urter til snapsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.