Slagfærdige og enfoldige typer
Fredag 6. marts er der premiere på dilettantforestillingen Logik for burhøns, politikere og kriminalbetjente på Skovsgård Hotel
SKOVSGÅRD: Der er i den grad tale om logik på et helt specielt plan, når Skovsgård Dilettanterne fredag 6. marts har premiere på dette års dilettantforestilling på Skovsgård Hotel, den vanvittige farce ”Logik for burhøns, politikere og kriminalbetjente”, skrevet af Erik Hansen.
Farcen er nemlig befolket af en række mere eller mindre enfoldige typer, der arbejder efter deres helt egne logikker - og udlægninger af statistik – blandt andet i forsøget på at opklare et mord, der aldrig har fundet sted.
”Logik for burhøns” kan opleves på Skovsgård Hotel ved den offentlige generalprøve på torsdag 5. marts og som nævnt ved premieren fredag d. 6. marts, hvor der er også er mulighed for at deltage i spisning inden. Endelig slår Skovsgård Dilettanterne sig tillige løs i en forestilling tirsdag 10. marts, hvor der vil være kaffebord i pausen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.