EMNER

Snart klar til optagelse

Filmhold møblerer om på Klarupgaard for at være klar til otte ugers hektisk program

Lige nu er vejret perfekt, og Klarupgaard ser meget juelagtig ud. Men varmegraderne lurer lige om hjørnet. Foto: Michael Koch
Lige nu er vejret perfekt, og Klarupgaard ser meget juelagtig ud. Men varmegraderne lurer lige om hjørnet. Foto: Michael Koch

KLARUP: Det kan godt være, at det ser legende let ud, når det først ruller over skærmen. Men det er hårdt arbejde og koster masser af timer at producere en julekalender i 24 afsnit.

Det ved folkene i Deluca Film alt om. De har nemlig prøvet det før på Børglum Kloster med ”Ludvig og Julemanden”, og i øjeblikket knokler de med forberedelserne til opfølgeren - ”Tvillingerne og Julemanden” - der sendes på TV2 i december.

Herregården Klarupgaard er valgt som omdrejningspunkt, og her bliver der møbleret rundt og bygget om for at få den helt rette scenografi.

- Vi har en meget stram tidsplan, når først det går løs, siger lineproducer Merete Stubkjær.

Hun håber på en håndsrækning fra vejrguderne, så vinteren holder ved lidt endnu og medvirker til julestemning. Men lige nu ser det dog ud til, at næste uge byder på mere varme end kulde.

Deluca Film skal de næste otte uger havde de fleste udendørs optagelser i kassen. Derefter bliver der en pause. Produktionen bliver genoptaget i maj, hvor en række indendørs scener bliver optaget.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden