Plads til alle: Aalborg Kommune på vej med nyt sted til udsatte og hjemløse

Efter kritik af forholdene på John F. Kennedys Plads planlægger man en ny oase med adgang til toilet

Hellestedet for hjemløse og udsatte ved bag Medborghuset og hovedbiblioteket. Der findes også et i Vestbyen samt i Kildeparken, og sidstnævnte suppleres måske snart af en ny oase på Kennedys Plads. 
Hellestedet for hjemløse og udsatte ved bag Medborghuset og hovedbiblioteket. Der findes også et i Vestbyen samt i Kildeparken, og sidstnævnte suppleres måske snart af en ny oase på Kennedys Plads.  Foto: Lars Pauli

Opdateret kl. 10:25

AALBORG: Der skal også være plads til hjemløse og udsatte på John F. Kennedys Plads i  fremtiden. Det understreger TinaMaria Larsen, som er leder af Center for sociale indsatser, der også er på vej med andre tilbud til målgruppen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden