Sø ved Ringvejen
Glyngøre får opfyldt ønske om endnu en sø
SALLING: Der stod ”flere søer” blandt ønskerne, da Glyngøre-borgerne for snart fire år siden formulerede, hvad der kunne være med til at gøre livet bedre i lokalområdet, og derfor har søer også været en del af arbejdsprogrammet for udviklingsprojekt Vildrosen i den mellemliggende tid.
Og der er vitterlig kommet en ny sø i Byparken, der ligger som en - indtil videre - godt bevaret hemmelighed i et område mellem Enghavevej, Kirkestræde og Bredgade.
Og nu føjer sø nummer to sig snart til.
Den ligger ved den nordlige siden af Ringvejen i et hul ca. 100 meter fra Strandvejen. Men medlem af styregruppen i Vildrosen, Arne Spicer Lindgren siger, at der nu er givet tilsagn fra Skive Kommune om praktisk hjælp til at trimme omgivelserne, så søen kan komme til sin ret.
- Jeg håber, den bliver klar her i foråret, siger Arne Lindgren.