Sport

Søndergaard: Skal være tålmodige med Flores

AaB-træneren har store forventninger til 22-årig peruaner, men forventer en tilvænningsperiode

Arkivfoto: Alfredo Estrella/Scanpix
Arkivfoto: Alfredo Estrella/Scanpix Scanpix Denmark

Opdateret 10. maj 2022 kl. 17:17

FARUM: AaB bliver i den kommende uge efter alt at dømme forstærket offensivt, når den 22-årige peruanske offensivspiller Edison Flores kommer til Aalborg.

AaB er enige med Flores´nuværende klub Universitario om en transfer, og dermed udestår blot detaljer, før Flores kan blive præsenteret i AaB.

- Hvis det hele går i orden, får vi en utroligt spændende spiller, der kan det uventede og både selv lægge op og score mål. Det er en spiller, vi både kan bruge på de to kanter, men som også kan spille helt i front, lyder det fra AaB-træner Lars Søndergaard.

AaB-træneren betoner dog, at den peruanske offensivspiller ikke nødvendigvis bliver en omgående succes.

- Vi skal være tålmodige, for det er selvfølgelig en omvæltning at komme fra Sydamerika og hertil, hvor der bliver spillet på en lidt anden måde. Alle de sydamerikanere, der er kommet til dansk fodbold, har haft brug for en tilvænningsperiode, og det skal vi også regne med her, men vi har selvfølgelig en forventning om, at han på lang sigt kan blive en stor gevinst for vores hold, siger Lars Søndergaard.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden