EMNER

Sosu-lærere i aktion mod lockout

Undervisere fra Social- og Sundhedsskolen Skive-Thisted-Viborg demonstrerede mandag på fortovet foran afdelingen i Thisted

Sosu-skolens undervisere gik på gaden i Thisted mandag i protest mod lockouten, men det er eleverne, der er de egentlig ofre i konflikten, mener de. Foto: Diana Holm
Sosu-skolens undervisere gik på gaden i Thisted mandag i protest mod lockouten, men det er eleverne, der er de egentlig ofre i konflikten, mener de. Foto: Diana Holm Foto: Diana Holm

Opdateret 17. maj 2022 kl. 11:40

THISTED: - Snip, snap, snude, vi er lukket ude! Tip, tap, tønde, hvornår kan vi begynde?

Sådan lød råbene taktfast fra de cirka 30 undervisere på Social- og Sundhedsskolen Skive-Thisted-Viborg, der mandag havde taget opstilling på fortovet foran afdelingen på Højtoftevej i Thisted. Ind kunne de ikke komme, for de er lockoutet, ligesom folkeskolelærerne og mange andre.

Lockouten har allerede ramt eleverne på sosu-skolen hårdt. Eksaminer er blevet aflyst på ubestemt tid, og lige nu er der ingen, der ved, om det vil kunne lade sig gøre at gennemføre de afsluttende eksaminer for de hold, som egentlig skulle have færdiggjort deres uddannelse ved udgangen af april.

- Det er eleverne, der bliver taget som gidsler i denne her konflikt, siger Susanne Laursen, ungekoordinator på skolen. Hun mener, at lockoutens konsekvenser for eleverne på landets sosu-skoler hidtil har været overset i debatten.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden