Spejdere til gudstjeneste
KFUM-spejderne indleder året i Ø. Svenstrup Kirke
SKOVSGÅRD: KFUM-spejderne i Skovsgård deltager i den traditionelle spejdergudstjeneste i Øster Svenstrup Kirke på onsdag aften. Alle er velkommen til at deltage i spejdergudstjenesten, og efter den kirkelige handling inviteres kirkegængerne på varm kakao, kaffe og boller i Bjælkebo, fortæller gruppeleder Mogens Gade.
Spejdergudstjenesten har i en årrække været årets første forældre/barn- arrangement hos spejderne i Skovsgård. Herefter foregår aktiviteterne for bævere, ulve og spejdere hver onsdag aften med udgangspunkt fra spejderhuset Bjælkebo.
Det næste større aktivitet bliver Familielejrbålet, som holdes i Bjælkebo onsdag 6. februar med generalforsamling, hvor alle 50 aktive spejdere får uddelt årsstjerner.