Aalborg Håndbold bliver en del af storstilet Mikkel Hansen-projekt
Aalborg Håndbold er udvalgt til storstilet amerikansk projekt
Opdateret 15. maj 2025 kl. 12:57
Aalborg Håndbold bliver en vigtig aktør i forsøget på at få amerikanerne til at få øjnene op for håndbold.
I sommeren 2026 er Aalborg Håndbold således med, når det nystartede Pro Handball USA arrangerer den første turnering, der skal give håndbolden et rygstød på det amerikanske marked forud for OL i 2028 i Los Angeles.
Pro Handball USA har blandt andre den tidligere Aalborg Håndbold-stjerne Mikkel Hansen som ambassadør.
Aalborg Håndbolds banemænd i Champions League, tyske Füchse Berlin samt franske Nantes bliver også en del af turneringen. Hvem den fjerde og sidste deltager bliver, er ikke offentliggjort endnu.
I begrundelsen for Aalborg Håndbolds deltagelse lægger arrangørerne blandt andet vægt på, at det nordjyske mandskab med Sander Sagosen og Niklas Landin råder over to spillere, der begge tidligere er kåret til verdens bedste håndboldspiller, og at der er et par kommende stjerner på holdet i form af Mads Hoxer og Thomas Arnoldsen.
Turneringen i USA vil blive afviklet i sommeren 2026 og vil løbe over 10 dage. Spillestedet er endnu ikke offentliggjort.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.