ishockey

Aalborg henter revanche trods Frederikshavns chokstart

Trods tidligt bagud med 0-2 vandt Aalborg klart på udebane mod Frederikshavn i Metal Ligaen.


Opdateret kl. 23:03

Aalborg Pirates fik fredag aften revanche for torsdagens nederlag til Frederikshavn White Hawks, da selvsamme modstander på udebane blev slået med 5-2 i Metal Ligaen.

Torsdag vandt Frederikshavn med 2-1 i Aalborg, og også fredag kom Frederikshavn bedst fra start.

Bare syv minutter var spillet, da holdet kom foran med 2-0, men Aalborg overvandt chokket i fredagens kamp.

I første periode nåede Aalborg at reducere til 1-2, og i anden periode blev 1-2 vendt til føring på 3-2. I sidste periode blev sejren blot cementeret.

Canadieren Brayden Low og Jeppe Korsgaard tegnede sig begge for to scoringer i sejren.

Med de tre point har Aalborg på andenpladsen 60 point.

Førerholdet Herning Blue Fox kom senere fredag på 63 point med sejren på 3-2 over Odense Bulldogs efter straffeslagskonkurrence.

Det var anden dag i træk, at Odense tabte til Herning efter straffeslag, og fynboerne er nu oppe på 18 kampe i træk uden sejr mod Herning.

I den anden tidlige kamp fredag vandt Esbjerg Energy med 4-3 over Sønderjyske ligeledes efter straffeslagskonkurrence.

Endelig lykkedes det for bundholdet Rødovre Mighty Bulls at vinde 1-0 over Herlev Eagles.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden