Aalborg Pirates mister back til finalebødler
Sebastian Bergholt skifter til de danske mestre

Sebastian Bergholt er tabt for Aalborg Pirates. Arkivfoto: Lars Pauli Foto: Lars Pauli
ISHOCKEY:Efter to sæsoner i Aalborg Pirates-trøjen er Sebastian Bergholt tabt for den nordjyske ishockeyklub.
Den 27-årige back fortsætter i stedet karrieren hos Rungsted Seier Capital, der i den netop overståede sæson besejrede Aalborg Pirates i kampen om DM-guldet.
- Det bliver en spændende udfordring at komme til Rungsted Seier Capital. Jeg har været meget glad for at være i Aalborg de seneste to år, men nu følte jeg, det var tid til at komme tilbage til Sjælland, og da Rungsted stod klar med et tilbud tøvede jeg ikke.
- Min ambition er at spille om mesterskaber, og Rungsted har igennem flere år bevist, at de har ambitioner om at være et tophold i Metal Ligaen, siger Sebastian Bergholt til Rungsteds hjemmeside.
Sebastian Bergholt kom til Aalborg Pirates i 2019 fra Rødovre.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.