Sport

Alpinstjerne er snart tilbage på skiene efter styrt

Mikaela Shiffrin har delt en video af genoptræningen og håber at være tilbage på skiene inden for et par uger.

Mikaela Shiffrin styrtede på hjemlig sne i Killington i slutningen af november. (Arkivfoto).
Mikaela Shiffrin styrtede på hjemlig sne i Killington i slutningen af november. (Arkivfoto). Joseph Prezioso/Ritzau Scanpix

Alpinstjernen Mikaela Shiffrin håber at kunne gøre comeback på skiene inden for et par uger.

Det skriver amerikaneren i et opslag på det sociale medie Instagram, efter at hun for omkring en måned siden styrtede hårdt på hjemlig sne i Killington.

- Jeg kan bevæge mig, svede og bruge min krop.

- Jeg håber at kunne lave nogle lette sving på sneen i løbet af den næste uge eller deromkring, skriver Shiffrin og deler en video fra træningsrummet.

Amerikaneren understreger imidlertid, at der stadig "er et stykke vej", før hun er i stand til at stå på ski "med fuld intensitet".

Shiffrin var på jagt efter sin World Cup-sejr nummer 100, da hun styrtede og blev liggende i sneen.

Hun modtog behandling i flere minutter, inden hun blev transporteret væk.

Dagen efter styrtet meddelte USA's alpinlandshold, at Shiffrin var sluppet nådigt, da hverken hendes ledbånd, bentøj eller indre organer havde taget skade.

Et par dage senere lød det fra Shiffrin i en opdatering på sociale medier, at det som minimum ville tage et par uger, før hun kunne stå på ski igen.

- Jeg har et sår i maveregionen og nogle markante muskeltraumer i hele højre side af min krop, sagde amerikaneren.

Shiffrins foreløbige 99 World Cup-sejre gør hende til tidernes mest vindende i historien.

Hun overtog rekorden fra den legendariske svensker Ingemar Stenmark i marts 2023. Stenmark vandt 86 World Cup-løb i sin karriere.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden