Amerikansk basketstjerne får forlænget varetægtsfængsling

Brittney Griner har foreløbigt fået forlænget sit ophold i russisk fængsel indtil 2. juli.

Brittney Griner risikerer en lang fængselsstraf i Rujsland. (Arkivfoto). <i>Brian Snyder/Reuters</i>

Brittney Griner risikerer en lang fængselsstraf i Rujsland. (Arkivfoto). Brian Snyder/Reuters

Den amerikanske basketballspiller Brittney Griner har fortsat ikke udsigt til at blive løsladt lige foreløbig i Rusland.

Tirsdag oplyser det russiske nyhedsbureau Tass, at hendes varetægtsfængsling er blevet forlænget frem til 2. juli.

Den 31-årige Brittney Griner blev i februar tilbageholdt af russiske toldmyndigheder for besiddelse af cannabisolie i en lufthavn uden for Moskva.

Hun runder snart fire måneders ophold i det russiske fængsel.

Det er tredje gang, at hendes varetægtsfængsling bliver forlænget.

Den dobbelte OL-vinder risikerer op til ti års fængsel, da hun er sigtet for smugling af stoffer, meddelte myndighederne efter tilbageholdelsen.

Det amerikanske udenrigsministerium mener, at anholdelsen er ulovlig og har længe søgt om en løsladelse af Griner.

– Vores holdning er helt klar. Brittney Griner bør ikke holdes fængslet en dag længere, siger en talsmand fra USA's udenrigsministerium efter tirsdagens retsafgørelse.

Griner regnes blandt de største stjerner i kvindernes WNBA-liga i USA. Hun har vundet en WNBA-titel med sin klub, Phoenix Mercury.

/ritzau/

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.