Sport

Amerikansk U19-stjerne valgt som den første i NBA-draft

Washington Wizards var førstevælger i draften og tog Anicet Dybantsa, som der på forhånd var rift om.

Anicet Dybantsa har spillet collegebasketball for Brigham Young University. Sidste år førte han USA til guld ved U19-VM og blev kåret til turneringens mest værdifulde spiller.
Anicet Dybantsa har spillet collegebasketball for Brigham Young University. Sidste år førte han USA til guld ved U19-VM og blev kåret til turneringens mest værdifulde spiller. Arturo Holmes/Ritzau Scanpix

Den 19-årige amerikanske basketballspiller Anicet Dybantsa er valgt som den første i den årlige draft i NBA.

Det fremgår af den nordamerikanske basketliga NBA's hjemmeside.

Washington Wizards, der var førstevælger i draften, pegede på det 203 centimeter høje talent, der allerede har gjort sig bemærket.

Ved sidste års U19-VM førte Dybantsa USA til guld og blev bagefter kåret til turneringens mest værdifulde spiller.

I 2025-26-sæsonen spillede han collegebasket for Brigham Young University, hvor det i gennemsnit blev til 25,5 point fordelt på 35 kampe.

Anicet Dybantsa, der var spået gode chancer for at ende som førstevalg, er stolt over, at han blev valgt som den første.

- Det betyder meget. Det er selvfølgelig bare et skridt på vejen, og jeg har meget mere arbejde at gøre. Men det er et bevis på alt mit hårde arbejde, min disciplin og de ofre, jeg har gjort, siger Dybantsa til tv-stationen ESPN.

Draften i NBA foregår over to runder, hvor ligaens 30 hold har mulighed for at vælge blandt de tilmeldte spillere.

Rækkefølgen i draften afgøres i en lodtrækning, hvor de hold, der klarede sig dårligst i den seneste NBA-sæson, har en fordel.

/ritzau/AFP

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden