Karriere

Anders fik den besked, han havde frygtet. Nu kæmper han for sin karriere

Han var kørt i stilling som AaB's næste guldfugl. Et af klubbens allerstørste talenter. Men der er meget lang vej til fodboldbanen for Anders Noshe, som har været forfulgt af uheld. Og et ubehageligt spørgsmål presser sig på

Anders Noshe var det mest åbenlyse talent hos AaB, men har kæmpet en hård kamp med skader. Nu har han pådraget sig en af de værste for en fodboldspiller.  
Anders Noshe var det mest åbenlyse talent hos AaB, men har kæmpet en hård kamp med skader. Nu har han pådraget sig en af de værste for en fodboldspiller.   Foto: Henrik Bo

Opdateret kl. 06:41

Knæk!

Lyden fra knæet får først Anders Noshe til at tro, at benet er brækket. Det ildevarslende knæk kommer efter et forsøg på en dribling forbi målmanden i et intervalspil til morgentræning på AaB's anlæg på Hornevej. 

Da Anders Noshe kigger ned, kan han se, at benet umiddelbart ser fint ud. Men der er smerter i knæet, og han tænker som det første: Bare det ikke er en korsbåndskade. 

Han bliver hjulpet væk fra træningsbanen og ind på fysioterapeutens kontor. Her bryder den 18-årige AaB'er helt sammen. Frygten for, at der venter endnu en lang skadespause, rammer hårdt. En MR-scanning skal give svaret. 

Det kommer den følgende morgen. Og får igen Anders Noshe til at bryde sammen. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden