Sport

Anders Thomsen får billet til to britiske grandprixer

I næste uge får VM-reserven Anders Thomsen adgang til to speedwaygrandprixer i Manchester.

Anders Thomsen var sidste år fast mand i VM-serien, men i denne sæson må han nøjes med en rolle som førstereserve. (Arkivfoto).
Anders Thomsen var sidste år fast mand i VM-serien, men i denne sæson må han nøjes med en rolle som førstereserve. (Arkivfoto). Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Anders Thomsen kvalificerede sig ikke til denne sæsons VM-serie i speedway, men fynboen får alligevel masser af mulighed for at samle VM-point.

Med status som førstereserve blev han nemlig tildelt en billet til den seneste weekends grandprix i Prag, og nu er der også tikket billetter ind til de to grandprixer, som køres i Manchester fredag og lørdag i næste uge.

Det skriver VM-serien på sin hjemmeside.

Årsagen er, at både Dan Bewley og Dominik Kubera har meldt afbud til løbene på britisk grund. Dan Bewley er ude med en skade, som han pådrog sig i en ligamatch for sin danske klub, Region Varde, mod Slangerup i sidste uge.

Den tjekkiske mester, Jan Kvech, der er andenreserve til VM-grandprixerne, kommer ligesom Anders Thomsen med på afbud.

Anders Thomsen, der er tidligere tredobbelt dansk mester, havde ikke for alvor fart i cyklen, da han i weekenden var med i grandprixet i Prag.

Godt nok vandt han et enkelt heat, men måtte derudover nøjes med to tredjepladser og to fjerdepladser. Dermed var han langt fra finalerne.

Det modsatte kan siges om hans to landsmænd Leon Madsen og Michael Jepsen Jensen, der begge er faste deltagere i grandprixserien.

De to nåede begge finalen, hvor Leon Madsen tog pladsen øverst på podiet, mens Michael Jepsen Jensen på de allersidste meter blev overhalet og måtte nøjes med en fjerdeplads.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden