Axelsen går i stå i tredje sæt og misser tysk finale
Viktor Axelsen var på vej mod finalen i German Open, men smed føringen væk i tredje sæt mod inder.
Opdateret kl. 19:51
Den danske badmintonstjerne Viktor Axelsen er ude af German Open, hvor han var førsteseedet.
I semifinalen var indiske Lakshya Sen for stor en mundfuld efter et nervepirrende tredje sæt.
Viktor Axelsen var foran 19-16 og på vej mod finalen, da Lakshya Sen leverede et flot comeback. Axelsen forsvarede en matchbold ved 19-20, men på den næste smashede danskeren bolden ud.
Sen er dermed klar til finalen mod thailænderen Kunlavut Vitidsarn søndag efter en sejr på 21-13, 12-21, 22-20 over Viktor Axelsen.
Senere lørdag røg også doublen med Kim Astrup og Anders Skaarup Rasmussen ud af turneringen. Efter en sejr over det førsteseedede par i kvartfinalen fredag blev det lørdag til et nederlag til et useedet kinesisk par.
Herredoublen tabte med cifrene 18-21, 17-21.
Axelsen var den eneste danske herresinglespiller i German Open. Anders Antonsen skulle have været med, men han meldte afbud, inden turneringen nåede at gå i gang.
German Open er en såkaldt Super 300-turnering. Den er dermed en del af det femtehøjeste niveau i badmintonsporten.
Onsdag begynder All England, der er en af de største og mest prestigefyldte turneringer på badmintonkalenderen.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.