Sport

Axelsen snupper finaleplads trods indonesiske udfordringer

Viktor Axelsen møder i finalen Lee Cheuk Yiu, der for mindre end to uger siden slog danskeren i Malaysia.

Axelsen havde inden semifinalen vundet de sidste syv møder med Christie, og danskeren var favorit til at snuppe billetten til finalen.
Axelsen havde inden semifinalen vundet de sidste syv møder med Christie, og danskeren var favorit til at snuppe billetten til finalen. Sajjad Hussain/Ritzau Scanpix

Viktor Axelsen blev presset til yderste mod indonesiske Jonatan Christie, men danskeren er alligevel finaleklar ved India Open.

Med cifrene 17-21, 21-14, 21-15 blev Christie nedlagt, men den tredjeseedede indoneser overmatchede i flere perioder Axelsen.

Danskeren formåede flere gange at vende momentum til egen fordel.

Dermed er den dobbelte olympiske mester klar til søndagens finale i Super 750-turneringen - samme niveau som Denmark Open - hvor Lee Cheuk Yiu fra Hongkong venter.

Viktor Axelsen tabte 7. januar til netop Lee Cheuk Yiu i første runde af Super 1000-turneringen i Malaysia. Her tabte danskeren klart med cifrene 17-21, 13-21.

Både Axelsen og Christie søgte lørdag efter at spille en masse dueller tæt omkring nettet, og de dueller faldt ud til danskerens fordel.

Axelsen straffede prompte Christies fejl i det korte spil, og OL-guldvinderen tog føringen 11-6.

Viktor Axelsen blev dog presset af den eksplosive indoneser, og i flere dueller kunne Axelsen ikke følge med tempomæssigt. På den måde bed Christie sig fast og snuppede første sæt med 21-17.

Danskeren rystede på hovedet og skulle hanke op i sig selv for at vende semifinalen.

Det gjorde Axelsen ved skrue op for tempoet, og på scoretavlen kunne han hurtigt se en 10-3-føring i egen favør.

Igen fik en stort set fejlfri Christie hentet danskerens føring ind til 13-13. Det lignede kortvarigt, at Axelsen mistede grebet, men han fik for alvor lukket andet sæt og vandt 21-14.

Jonatan Christie begyndte at vise træthed, og han lavede en række fejl fra starten af tredje sæt.

Det udnyttede Axelsen til at trække fra indoneseren, og med 21-15 i sidste sæt var finalebilletten sikret.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden