Fodbold

Brøndby må undvære angribere i møde med Lyngby

Ohi Omoijuanfo er ude af personlige årsager, mens Simon Hedlund er skadet, når Brøndby møder Lyngby.

Simon Hedlund er ude med en mindre skade, når Brøndby søndag møder Lyngby. (Arkivfoto).
Simon Hedlund er ude med en mindre skade, når Brøndby søndag møder Lyngby. (Arkivfoto). Claus Bech/Ritzau Scanpix

Brøndby har hårdt brug for en sejr i søndagens hjemmekamp mod Lyngby i jagten på en plads i mesterskabsspillet, der kræver en placering i top-6, men det bliver uden to af holdets offensive profiler.

Således er hverken Ohi Omoijuanfo eller Simon Hedlund med i truppen, der blev udtaget søndag morgen.

Ohi Omoijuanfo er ude af personlige årsager, mens Simon Hedlund har pådraget sig en mindre skade.

Norske Omoijuanfo blev hentet til klubben for en måned siden og gjorde øjeblikkeligt gavn. Således scorede han i sine to første kampe for Brøndby.

Til gengæld er den svenske angriber Carl Björk tilbage efter en skade. Han var senest i aktion i Superligaen i maj. Han er noteret for 11 superligakampe og har stadig til gode at score sit første mål for klubben.

Også venstrebacken Blas Riveros er tilbage igen efter at have været ukampdygtig i næsten to måneder.

Brøndby ligger på en skuffende tiendeplads i Superligaen efter de første ti spillerunder, hvor det blot er blevet til 11 point.

Søndagens kamp på Brøndby Stadion har kickoff klokken 16.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden