Sport

Buffons søn vil spille for Tjekkiet og dropper Italien

Louis Thomas Buffon er søn af den italienske fodboldlegende Gianluigi Buffon, men vil spille for Tjekkiet.

Den tidligere topmålmand Gianluigi Buffon fik sønnen Louis Thomas Buffon med den tjekkiske model Alena Seredova. Teenageren kan derfor spille for Tjekkiet. (Arkivfoto).
Den tidligere topmålmand Gianluigi Buffon fik sønnen Louis Thomas Buffon med den tjekkiske model Alena Seredova. Teenageren kan derfor spille for Tjekkiet. (Arkivfoto). Roman Vondrous/Ritzau Scanpix

Gianluigi Buffon sidder på rekorden for flest landskampe for Italien, hvor han betragtes som en af tidernes største fodboldspillere.

Men sønnike kommer ikke til at gå i hans fodspor.

17-årige Louis Thomas Buffon, der har den tidligere topmålmand som far og den tjekkiske model Alena Seredova som mor, har valgt at spille for Tjekkiet.

- Jeg talte med min familie, og vi blev enige om, at det bedste for min karriere og min udvikling er at spille for Tjekkiet, siger han i et interview med Tjekkiets Fodboldforbund.

Kantspilleren spiller til daglig for Pisa i Serie B og er allerede blevet udtaget til det tjekkiske U18-landshold, som står foran kampe mod England, Frankrig og Portugal.

- Min mor blev naturligvis rigtig glad, men min far var også begejstret, for det var min første udtagelse til landsholdet.

- Han rådede mig også til at spille for Tjekkiet, for det er den bedste måde, jeg kan udvikle mig som spiller på, lyder det fra unge Buffon.

Teenageren taler ikke selv flydende tjekkisk, men fortæller i interviewet, at han øver sig ti minutter om dagen ved hjælp af en applikation på telefonen.

Hans ankomst til landsholdet har været meget imødeset af fans og nationale medier i Tjekkiet.

- Jeg havde faktisk ikke regnet med det, men jeg er vokset op under et mikroskop med mine forældre, siden jeg var lille, og jeg håber, at de har lært mig, hvad jeg skal gøre og sige, siger Louis Thomas Buffon.

Gianluigi Buffons karriere strakte sig over næsten tre årtier. Han spillede for Parma, Juventus og Paris Saint-Germain, før han trak sig tilbage i 2023.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden