Fodbold

Danmark indleder EM-kvalifikation mod Finland i Parken

Det danske fodboldlandshold spiller sin første kamp i EM-kvalifikationen 23. marts hjemme mod Finland.

Danmark skal spille alle ti EM-kvalifikationskampe i løbet af 2023. (Arkivfoto).
Danmark skal spille alle ti EM-kvalifikationskampe i løbet af 2023. (Arkivfoto). Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

De danske fodboldherrer starter jagten på deltagelse ved det næste fodbold-EM foran egne fans.

Dansk Boldspil-Union (DBU) har offentliggjort landsholdets kampprogram for EM-kvalifikationen. Her fremgår det, at den første kamp bliver mod Finland i Parken 23. marts. Tre dage senere venter Kasakhstan på udebane.

Der blev søndag trukket lod til grupperne i EM-kvalifikationen, og Danmark endte i en - på papiret - meget overkommelig en af slagsen.

Ud over Finland og Kasakhstan skal Kasper Hjulmands tropper også op imod Nordirland, Slovenien og San Marino.

- Overordnet set kan vi ikke løbe fra, at det var en god lodtrækning for os, lød det fra landstræneren efter lodtrækningen.

- Vi har altid stor respekt for de modstandere, vi trækker. Men alt i alt, når man så på de bowler, der var, så var der store forskelle på kvaliteten fra top til bund.

Samtlige ti kampe i EM-kvalifikationen spilles i 2023. Efter de to kampe i marts skal der spilles to i midten af juni, ligesom der også venter to kampe i både september, oktober og november.

EM i 2024 spilles i Tyskland.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden