Nordjysk ishockey- profil skifter til Sverige
Den danske ishockeyspiller Joachim Blichfeld skifter fra San Jose Sharks til svenske Växjö.
Opdateret kl. 20:35
FREDERIKSHAVN: Efter seks år i USA vender frederikshavneren Joachim Blichfeld tilbage til Sverige.
Onsdag oplyser Växjö Lakers, at den danske ishockeyprofil er ny spiller i klubben.
23-årige Joachim Blichfeld skifter fra NHL-holdet San Jose Sharks, hvor det er blevet til begrænset spilletid de seneste år. I stedet har Blichfeld primært begået sig på Sharks' partnerhold San Jose Barracuda i AHL, NHL's udviklingsliga.
- Växjö Lakers virker som en god klub for mig for at kunne tage det næste skridt i min karriere. Jeg har kun hørt gode ting om klubben og fansene i Växjö, siger Blichfeld på den svenske klubs hjemmeside.
Blichfeld var for få uger siden med til VM for det danske landshold, hvor han var en af de helt store profiler på det hold, der blandt andet besejrede Canada.
Nordjyden fik sin ishockeyopdragelse i Frederikshavn og skiftede i 2014 til Malmö Redhawks' ungdomshold.
I 2016 blev Blichfeld valgt af San Jose Sharks i NHL-draften.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.