Håndbold

Håndboldkvinder sjuskede

Sejren var ikke for alvor i fare, men Danmark afsluttede EM-kvalifikationen med den dårligste præstation

Det var mildt sagt noget værre rod, det Danmark diskede op med i EM-kvalifikationskampen mod Færøerne lørdag i Næstved.
Det var mildt sagt noget værre rod, det Danmark diskede op med i EM-kvalifikationskampen mod Færøerne lørdag i Næstved. Claus Bech/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 19:12

NÆSTVED: De danske håndboldkvinder rundede lørdag en perfekt EM-kvalifikation af med en temmelig uperfekt sejr på 26-15 over Færøerne i Arena Næstved.

En fejlfri kvalifikation skulle rundes af med en storsejr over miniputten Færøerne, men danskerne var sjældent uskarpe og ukoncentrerede. Det gav den dårligste kamp i indeværende sæson for holdet.

- Jeg synes, det er fortjent, vi fik den hyldest (med stort publikum, red.), men det var ikke så flot. Vi brændte for meget, og vi stod for langt fra hinanden i forsvaret, siger landstræner Jesper Jensen til TV 2 efter kampen.

Danmark kunne trods en sløje indsats fortsætte en fornem statistik i denne sæson - altså perioden siden sommerpausen.

Her har holdet nu vundet 16 af 17 kampe. Det er kun Frankrig, som i VM-semifinalen formåede at slå Danmark - med et enkelt mål. Derfor kunne indsatsen da heller ikke ødelægge Jesper Jensens humør.

- Det er okay, man har en enkelt halvsløj dag på et halvt år, siger han til TV 2.

Der er lodtrækning til EM-slutrunden på torsdag. Selve slutrunden spilles 4.-20. november i Slovenien, Nordmakedonien og Montenegro.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden