veterananliggende

Danske veteraner er klar til mere landsholdsishockey

Frans Nielsen håber at få VM i maj med inden sit karrierestop. Også de øvrige veteraner fortsætter.

Kaptajn Peter Regin (nummer 93) fylder 36 til april, men har ingen planer om stop på landsholdet.
Kaptajn Peter Regin (nummer 93) fylder 36 til april, men har ingen planer om stop på landsholdet. Kirill Kudryavtsev/Ritzau Scanpix

Selv om en række spillere er ved at være oppe i årene, kan ishockeylandstræner Heinz Ehlers formentlig råde over stort set hele OL-holdet ved VM i Finland i maj.

Direkte adspurgt har ingen af de danske veteraner planer om at landsholdsstop efter kvartfinalenederlaget til Rusland ved OL.

Heller ikke Frans Nielsen, der indstiller karrieren efter denne sæson. Den 37-årige tidligere NHL-stjerne ser VM om tre måneder som en passende afslutning.

- Det har altid betydet meget at spille på landsholdet, som har givet mange oplevelser. Det vil betyde meget at få lov at afslutte karrieren i den danske trøje.

- Jeg har allerede snakket med Heinz om det, så hvis alting flasker sig, så er det absolut noget, jeg kunne tænke mig, siger Frans Nielsen, som spillede sit første VM for 20 år siden.

Også kaptajn Peter Regin har mod på at fortsætte. Han fylder 36 til april og udelukker kun, at han er med ved OL om fire år, hvis Danmark skulle kvalificere sig til den tid.

- Mine matematikkundskaber fra folkeskolen siger mig, at det bliver svært at være med ved OL en gang mere.

- Men nej, der er slet ikke tale om et stop i landsholdsregi. Jeg glæder mig til VM i Helsinki, der er min anden hjemby, siger Peter Regin, der i seks sæsoner spillede for Jokerit i den finske hovedstad.

Også Mikkel Bødker og Sebastian Dahm melder sig uden forbehold klar til mere landsholdsishockey.

Kun Morten Madsen er lidt usikker på, om landsholdskarrieren går videre. Men det skyldes ikke, at lysten mangler. Han er snarere i tvivl, om der stadig er brug for ham.

- Jeg er godt klar over, at jeg er en af de ældre. Og der skal jo to til en tango, siger den 35-årige forward, der har spillet 15 A-VM i træk.

- Lysten har jeg. Men det svært at vide, hvad der sker. Der er rigtig mange dygtige ishockeyspillere i Danmark, siger Madsen.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden