Dansker scorede historisk mål: Det er selvfølgelig specielt
Anders Dreyer nød at lukke festen i Los Angeles, hvor han scorede San Diegos to første MLS-mål.
Anders Dreyer skrev natten til mandag historie i sin nye amerikanske klub, San Diego FC, da han scorede to mål mod Los Angeles Galaxy.
De to fuldtræffere mod de forsvarende mestre var nemlig San Diegos første nogensinde i den amerikanske liga, MLS.
- Det er selvfølgelig specielt at score det første mål for denne klub, siger Anders Dreyer til MLS' hjemmeside.
San Diego FC er en helt nyetableret klub, som er trådt ind i MLS. Klubben har samme ejer som FC Nordsjælland, og Anders Dreyer er ikke den eneste dansker, der har taget turen til USA.
Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen har brugt vinteren på at forlade Farum-klubben og rejse over Atlanterhavet.
Førstnævnte er sågar blevet anfører, og han var henrykt over klubbens debut på den største amerikanske scene.
- Præstationen var speciel. Vi holdt os til, hvordan vi gerne ville spille kampen. Vi var modige. Vi mødte mestrene, men prøvede alligevel at spille, som vi selv ville. Det var en perfekt situation, siger Tverskov.
Anders Dreyer, som er kommet til San Diego fra belgiske Anderlecht, nød især, at de to scoringer faldt på de forsvarende mestres hjemmebane.
- De havde en lille fest inden kampen, og vi aftalte: "Lad os dræbe den fest." Det synes jeg, vi gjorde ret godt, siger Anders Dreyer kækt.
Næste opgave for den danske trio er en kamp mod St. Louis City, og denne gang har San Diego hjemmebanefordel.
- Jeg tror ikke, det bliver svært at motivere sig til. Vi har mærket hypen i byen i de seneste uger. Og jeg tror ikke, den har mistet momentum efter i aften, siger Tverskov.
Både Anders Dreyer, Jeppe Tverskov og Marcus Ingvartsen spillede fuld tid i San Diegos første MLS-kamp.
Den tidligere FC København-profil Mathias "Zanka" Jørgensen sad på bænken for Los Angeles Galaxy, som han for nylig har sluttet sig til.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.