Dansker vogter buret for Chelsea i europæisk finale
Chelsea stiller med dansk-svenske Filip Jörgensen i målet i Conference League-finalen mod Betis, siger træner.
Filip Jörgensen kommer til at være sidste skanse for Chelsea, når klubben i næste uge møder Real Betis i Conference League-finalen.
Det fortæller Chelseas cheftræner, Enzo Maresca, på et pressemøde.
Den 23-årige dansk-svenske målvogter har været i startopstillingen i alle Chelseas kampe i den europæiske turnering undtagen en.
Spanske Robert Sánchez vogtede således stregen, da Chelsea i marts vandt 2-1 over FC København i Parken.
- Det ville være uretfærdigt, hvis han ikke spiller finalen. Filip kommer til at spille finalen, fordi han fortjener det, siger Maresca.
Sánchez har været førstekeeper i Premier League, hvor han har spillet 31 kampe i indeværende sæson.
I de andre seks kampe, som Chelsea indtil videre har spillet i den engelske liga, har Jörgensen haft ansvaret mellem stængerne.
Jörgensen kom til Chelsea i sommeren 2024 fra spanske Villarreal. Han har kontrakt med London-klubben frem til sommeren 2031.
Conference League-finalen finder sted 28. maj på neutralt græs i polske Wroclaw.
/ritzau/Reuters
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.