ramadan

Daramy faster i landsholdslejren: Det påvirker mig ikke

Der er ramadan, og landsholdsspilleren Mohamed Daramy faster, men det påvirker ham ikke rent fysisk.

Danmarks Mohamed Daramy har en anderledes rutine end landsholdskollegerne under den nuværende samling. (Arkivfoto).
Danmarks Mohamed Daramy har en anderledes rutine end landsholdskollegerne under den nuværende samling. (Arkivfoto). Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Mohamed Daramy en del af det danske landshold, der er samlet i Helsingør, men for 22-årige Daramy er dagligdagen en anelse anderledes end for resten af landsholdsspillerne.

Mohamed Daramy faster nemlig fra solopgang til solnedgang grundet den muslimske højtid ramadan, der står på fra 10. marts til 9. april.

Daramy indtager ikke mad eller drikke i dagtimerne, hvor landsholdet træner, og han sætter alarmen på telefonen tidligt inden solopgang.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden