holdforfølgelsesløb

Det danske banelandshold er ude af VM-guldkampen

Det danske banelandshold indledte VM i 4000 meter holdforfølgelsesløb med en femteplads i kvalifikationen.

Lasse Norman Hansen (forrest) og de øvrige danske baneryttere kom onsdag i gang ved VM med en femteplads i kvalifikationen. (Arkivfoto).
Lasse Norman Hansen (forrest) og de øvrige danske baneryttere kom onsdag i gang ved VM med en femteplads i kvalifikationen. (Arkivfoto). Odd Andersen/Ritzau Scanpix

Det danske hold i 4000 meter forfølgelsesløb på cykelbanen fik akkurat ikke klemt sig med videre i det sjoveste selskab ved VM i Frankrig.

Onsdag kørte de fire danske baneryttere sig til en femteplads i kvalifikationen i tiden 3 minutter og 49,639 sekunder.

Det danske hold bestod af rytterne Carl-Frederik Bévort, Tobias Aagaard Hansen, Rasmus Lund og Lasse Norman Hansen.

Femtepladsen rækker ikke til en plads i semifinalerne, og dermed er guld og sølv udelukket for danskerne ved VM.

Storbritannien og Italien indledte kvalifikationen bedst og tog første- og andenpladsen.

Frankrig snuppede tredjepladsen, mens New Zealand indledte på en fjerdeplads. Det er de fire bedste nationer, der skal dyste om guldet.

De fire lande skal senere onsdag mødes i to semifinaler. Nummer et mod nummer fire og nummer to mod nummer tre.

Dermed skal Storbritannien op mod New Zealand i en kamp om at komme i finalen. I den anden semifinale mødes Italien og Frankrig.

Danmark er stadig med i medaljekampen, men det bedst opnåelige resultat er nu en bronzemedalje.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden