Sport

DM-ugen holder sig på jysk grund frem til 2027

De mange danske forbund og atleter, som skal deltage ved DM-ugen i 2027, skal et smut til Aarhus.

Der var stangspring på Torvet i Herning, da den midtjyske by i 2024 dannede ramme om DM-ugen. (Arkivfoto).
Der var stangspring på Torvet i Herning, da den midtjyske by i 2024 dannede ramme om DM-ugen. (Arkivfoto). Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 14:36

Siden 2022 har en lang række specialforbund under Danmarks Idrætsforbund (DIF) slået pjalterne sammen til DM-ugen for at skabe en stor DM-fest på tværs af sportsgrene.

Det startede i Aalborg, kom så til Herning, er tilbage i Aalborg denne sommer og rykker til Herning igen næste år. I 2027 kommer så en tredje værtsby på banen - dog stadig i Jylland.

Aarhus Kommune har indgået aftale med DIF om at blive værtsby for DM-ugen i 2027. Det oplyser parterne i en pressemeddelelse.

- DIF DM-ugen er på få år blevet en enorm succes, og vi glæder os til at komme til Aarhus i 2027, siger DIF-formand Hans Natorp i pressemeddelelsen.

- Vi kender Aarhus som en stærk event-by, og med deres mange faciliteter og gode muligheder for at skabe spektakulære venues i byrummet, venter der helt sikkert mange store sportslige oplevelser.

Som navnet DM-ugen antyder strækker begivenheden sig over en uge. I løbet af den kåres der danmarksmestre i en lang række sportsgrene og discipliner.

I 2025 deltager mere end 2200 atleter på tværs af 35 sportsgrene inden for 28 forbund under DIF.

Formålet med DM-ugen er at kunne fremvise en lang række sportsgrene i anderledes omgivelser i byen, som kan tiltrække et større og bredere publikum.

- Sport er kernen i et godt liv for rigtig mange aarhusianere. Det er stærke fællesskaber, sundhed og et åndehul i hverdagen, lyder det fra Aarhus' borgmester, Anders Winnerskjold.

- Jeg glæder mig til en hel uge med fokus på eliteidræt, frivillighed og aktiviteter for alle - og jeg er sikker på, at Aarhus vil danne rammen om et rigtig godt event, hvor endnu flere aarhusianere forhåbentlig vil få smag for forskellige sportsdiscipliner.

DM-ugen i år i Aalborg afvikles fra 23. til 29. juni.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden