Håndbold

Drama om femtepladsen skubber dansk semifinale

Semifinalen mellem Danmark og Spanien er udsat til klokken 18.15, så spillerne kan få varmet ordentligt op.

Forlænget spilletid i kampen om femtepladsen ved EM mellem Island og Norge betyder, at Danmarks semifinale mod Spanien er udsat med et kvarter.

Det oplyser Dansk Håndbold Forbund (DHF).

Kampen skulle være begyndt klokken 18, men starter nu i stedet 18.15.

Der var tilsyneladende en smule forvirring, da spillerne begyndte opvarmningen ude i kulisserne, mens spillerne fra Island og Norge fortsat var på banen.

Men nu får de altså tid til at varme ordentligt op.

Danmark jagter sin første EM-finale siden 2014, mens Spanien har vundet de seneste to udgaver af europamesterskabet.

Halvanden time før kampstart oplyste landsholdsassistent Henrik Kronborg, at Jannick Green, René Antonsen, Aaron Mensing og Henrik Toft sidder over sammen med Hans Lindberg, som torsdag kom ud af coronaisolation, men ikke er en del af den officielle 20-mandstrup.

Senere fredag afgøres det, om Frankrig eller Sverige snupper den anden finalebillet.

Norge vandt kampen om femtepladsen med 34-33 efter to gange fem ekstra minutter.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden