250 kampe uden fast plads. Frederik Børsting har ét mål, inden karrieren er forbi
Spilleren, som mere end nogen anden deler vandene blandt AaB's fans, er nu oppe på 250 kampe for klubben, og det har han gjort på sin helt egen måde
Opdateret 19. december 2025 kl. 10:20
Der er spillet 75 minutter af kampen, da Kent Nielsen 19. juli 2014 laver sin anden udskiftning i sæsonpremieren mod Sønderjyske på udebane.
Det er Thomas Enevoldsen, som har opbrugt sine kræfter på Sydbank Park, og han skal afløses af enten Mathias Thrane eller den 19-årige Frederik Børsting, som få uger forinden er rykket op fra klubbens akademi til førsteholdstruppen.
Cheftræneren peger på Mathias Thrane, og Frederik fra Klarup må blive på bænken.
Han behøver ikke ærgre sig over Kent Nielsens valg i ret mange dage.
Den efterfølgende uge bliver Frederik Børsting efter en træning kaldt ind på cheftrænerens kontor. "Er du klar til at starte inde? Hvis du er det, starter du inde i weekenden, og hvis ikke, så siger du bare, at du ikke har lyst", lyder det fra Kent Nielsen.
Frederik Børstings svar på spørgsmålet giver sig selv. Han går lørdag 26. juli 2014 på banen med 10 holdkammerater til tonerne af "Simply the best" og får 80 minutter på højre kant i sin debut for AaB.
Knap 11 og et halvt år senere spiller nu 30-årige Frederik Børsting sin kamp nummer 250 for AaB på Nordstern Arena Horsens.
Vejen dertil har set anderledes ud, end det er tilfældet for størsteparten af de 28 spillere, der i AaB's historie har nået samme milepæl i den rød- og hvidstribede trøje.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.