virksomhedsregnskab

FC København-aktien tager stort hop efter CL-kvalifikation

Selskabet bag FC København forventer i år et overskud på mellem 250 og 275 millioner kroner.

Det er ikke kun FC København-spillerne, der jubler over dette års deltagelse i Champions League. Det gør selskabet bag klubben, Parken Sport & Entertainment, også. (Arkivfoto).
Det er ikke kun FC København-spillerne, der jubler over dette års deltagelse i Champions League. Det gør selskabet bag klubben, Parken Sport & Entertainment, også. (Arkivfoto). Str/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 09:43

Det er en særdeles god forretning for FC København at kvalificere sig til Champions Leagues gruppespil.

Først og fremmest kan det aflæses i forventningerne til regnskabet for 2022, der kort efter kvalifikationen onsdag aften blev opjusteret med 125 millioner kroner.

Men det viser sig også i aktiekursen, at gruppespillet kaster et betragteligt millionbeløb af sig.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden