Sport

FC København får stor bøde for pyroshow i Randers

De nykårede mestre fra FC København har fået en bøde på 135.000 kroner for affyring af pyroteknik i Randers.

Der blev antændt i alt 51 stykker pyroteknik fra FC København-tilhængere, da klubben tidligere i maj vandt 4-0 i Randers.
Der blev antændt i alt 51 stykker pyroteknik fra FC København-tilhængere, da klubben tidligere i maj vandt 4-0 i Randers. Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

FC København er flere gange i sæsonen blevet straffet for brug af pyroteknik, og nu er det tilfældet igen.

Mesterklubben er således blevet tildelt en bøde på 135.000 kroner, efter at FCK-tilhængere antændte i alt 51 stykker pyroteknik i udekampen mod Randers FC tidligere i maj.

Det fremgår af en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.

Kampens dommer har indberettet, at der i københavnernes tilskuerafsnit blev afbrændt 19 stykker pyroteknik i løbet af første halvleg.

De resterende 32 stykker blev antændt efter slutfløjtet på Cepheus Park i Randers. Udeholdets fans var desuden maskerede.

Disciplinærinstansen har i kendelsen lagt vægt på antallet af indberetninger vedrørende FCK inden for de seneste 12 måneder.

Klubben har to uger til at appellere straffen.

En opgørelse fra Politiken viser, at instansen siden sommeren 2023 har uddelt 190 bøder til en samlet værdi på 10,4 millioner kroner.

FCK er topscorer i opgørelsen med bøder for i alt 4,1 million kroner.

I den forbindelse skrev klubben i en mail til mediet, at "det er møghamrende ærgerligt", at der bliver antændt ulovligt fyrværkeri.

FCK vandt 4-0 over Randers og sikrede guld-matchbold. Søndag var mesterskabet en realitet, da holdet vandt 3-0 over FC Nordsjælland i Parken.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden