Sport

FCK råder igen over Cornelius og peruansk back

Andreas Cornelius kan få Superliga-comeback mod FC Fredericia lørdag aften.

Andreas Cornelius scorede mod FC Basel i Champions League-kvalifikationen tidligere i sæsonen. (Arkivfoto).
Andreas Cornelius scorede mod FC Basel i Champions League-kvalifikationen tidligere i sæsonen. (Arkivfoto). Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Andreas Cornelius står igen til rådighed for FC København-træner Jacob Neestrup i Superligaen.

I hvert fald er den fysisk stærke angriber udtaget til den trup, der lørdag tager imod oprykkerne fra FC Fredericia i Parken.

Andreas Cornelius har været hårdt ramt af skader i efterhånden flere år, men var i begyndelsen af sæsonen inde i en periode med kontinuerlig spilletid. Det stoppede dog midt i september.

Den tidligere landsholdsspiller har således ikke optrådt for FCK, siden klubben tabte med 1-2 til ærkerivalen Brøndby 13. september.

Egentlig var Andreas Cornelius blevet klar til kampen mod FC Midtjylland 5. oktober, men i ugen op til opgøret blev han skadet igen.

Han var også i truppen til pokalkampen mod Hobro IK tidligere på ugen, men varmede bænken i hele kampen.

I lørdagens kamp mod FC Fredericia kan det også blive til comeback til Marcos Lopez. Den peruanske venstreback har siddet ude i FCK's seneste to kampe.

Den tidligere landsholdsprofil Thomas Delaney er fortsat på skadeslisten i FCK. Det samme er Magnus Mattsson, Rodrigo Huescas, Birger Meling og Oliver Højer.

FCK må lige nu nøjes med en fjerdeplads i Superligaen - otte point efter AGF på førstepladsen.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden