økonomi

Fifa: Fodboldklubber bruger færre penge og handler mere

Antallet er spillerhandler i fodbold er steget, men samlet brugte klubberne i 2021 færre penge end i fem år.

Premier League - Manchester United v Arsenal
Premier League - Manchester United v Arsenal Phil Noble/Reuters

Coronapandemiens påvirkning på økonomien i fodboldverdenen kan nu for alvor ses.

Ikke siden 2016 har verdens klubber brugt færre penge på spillerhandler i professionel herrefodbold.

Det viser en rapport om det globale transfermarked i 2021, som Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har offentliggjort fredag.

Godt 31,5 milliarder kroner brugte klubberne på spillerhandler i 2021.

Det er et fald på 13,6 procent i forhold til 2020 og et fald på hele 33,8 procent i forhold til rekordåret 2019, hvor der blev brugt 47,7 milliarder kroner.

Efter mange år med vækst faldt den samlede sum brugt på spillerhandler i 2020 til 36,5 milliarder kroner, og i 2021 tog den altså endnu et dyk til det laveste niveau i fem år.

I 2016 brugte klubberne 31,1 milliard kroner.

Til gengæld er antallet af spillerhandler vokset. 18.068 handler er således en klar stigning i forhold til 2020 og kun 12 handler færre end i 2019, hvor der blev sat rekord.

Klubberne havde altså brug for at friske deres trupper op, men var ikke villige til at bruge de samme penge som tidligere, konkluderer Fifa i rapporten.

Antallet af klubber, der har været involveret i spillerhandler, er samtidig vokset til 4544, hvilket er det højeste antal nogensinde.

Fifa mener, at stigningerne i antallet af handler og klubber signalerer, at transfermarkedet er på vej tilbage på niveauet i 2019, selv om den samlede økonomi altså er faldet.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden