Sport

Fortuna Hjørrings Champions League-drøm lever

Fortuna Hjørring slog onsdag Hibernian med 2-1 og er klar til afgørende Champions League-kvalifikationskamp.

Fortuna Hjørring vandt i 2025 både mesterskabet og pokalturneringen. (Arkivfoto).
Fortuna Hjørring vandt i 2025 både mesterskabet og pokalturneringen. (Arkivfoto). Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Fortuna Hjørring var på vej mod exit, men fodboldkvinderne fra Vendsyssel lever endnu i jagten på en Champions League-billet.

Onsdag aften var de bagud med 0-1 mod skotske Hibernian, indtil den pivfarlige angriber Joy Omewa bragte balance i regnskabet efter 70 minutter.

Et minut inde i overtiden var nigerianeren på pletten igen og sørgede for, at de danske mestre med en 2-1-sejr er klar til den anden og afgørende kvalifikationsrunde.

Her skal Fortuna Hjørring møde schweiziske Young Boys, som i første kvalifikationsrunde vandt med 1-0 over Apollon FC.

FC Nordsjælland var også i kamp onsdag aften, men måtte se sig slået af Sparta Prag efter et ellers imponerende comeback. Nordsjællænderne var bagud 0-3 og 1-4, men fik lige nøjagtig sparket kampen ud i forlænget spilletid.

Her blev det ikke scoret, og så vandt tjekkerne i straffesparkskonkurrencen.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden